Yılbaşı krizi!

MESUT YILMAZ- Yeni yıl için geri sayım başlarken, şarkıcıların sahne fiyatlarında astronomik rakamlar talep etmesi üzerine eğlence sektöründe kriz yaşanıyor. Başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde oteller ve mekanlar, sahneye çıkarmak için şarkıcı bulamıyor. İşletmeler, sanatçıların kapıyı milyon liradan açması üzerine geceden maliyeti çıkaramayacaklarını düşündükleri için anlaşma imzalayamıyor. Ünlü isimlerin çoğu, 2024’e evde girmekle karşı karşıya kaldı. Sanatçıların, istediği rakamı bir tek yavru vatan KKTC’deki mekan ve otellerin karşılayabilmesi sebebiyle oradaki yerlerde sahne alacak isimler belli oldu.

31 Aralık gecesi için 6 milyon lira isteyen Ajda Pekkan, 2 milyon liradan kapıyı açan Aleyna Tilki, Candan Erçetin ve Seda Sayan, 2 milyon 500 bin lira talebinde bulunan Zeynep Bastık, 2 milyon 200 bin lira kaşesi olan Teoman, 1 milyon lira isteyen Bengü, 1 milyon 500 lira alarak izleyici karşısına çıkmak isteyen Burcu Güneş ve Cem Adrian gibi birçok isim şu an boşta bulunuyor. Defne Samyeli, Gökhan Türkmen, Zuhal Olcay, Yaşar, Soner Sarıkabadayı ve Sevcan Orhan gibi isimler de yılbaşı gecesi için görüşmelerini sürdürüyor. Şu an için kimseyle anlaşamayan Murat Boz 3 milyon 600 bin lira, Murat Dalkılıç ise 2 milyon 500 bin lira istiyor.

Ücret artıyor

Türkiye’deki otel ve mekan sahiplerinin, sanatçıların istediği yüksek rakamları vermesi halinde kişi başı ücretlerinin astronomik fiyata çıkarmak zorunda kalacakları için bu fiyatlara sıcak bakmadığı öğrenildi. 31 Aralık’a kadar sanatçılar astronomik sahne fiyatlarından vazgeçmezse birçoğu yeni yılı PTT (pijama, televizyon, terlik) ile evinden karşılayacak.

Kişi başı 25 bin lira

Cahide’de sahne alacak Sibel Can’ı dinlemek isteyenler 5-25 bin lira arasında fiyatı gözden çıkarmak zorunda. Yıllar sonra Günay’da izleyici karşısına çıkacak Emrah’ı en önden dinlemek 25 bin lira olurken, en ucuz yer ise 7 bin lira olarak belirlendi.

Maliyet artıyor

Sanatçıların istediği ücretlerin üzerine KDV ve stopaj eklenince, rakamlar daha da yukarıya çıkıyor. Bir de orkestra ve ses sistemi ücretleri de eklenince, rakamlar uçuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir