Sır perdesi kalkmadı… O cinayet kitap oldu

Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu çiftinin 9 Mayıs 2017’de Antalya’nın Finike ilçesine bağlı Kızılcık yaylasındaki evlerinde öldürüldü. Cinayetin üzerinden geçen yedi yıla rağmen sorumluları ortaya çıkarılmadı ve dosya kapatıldı. Öldürülen çiftin çocukları ve çevre örgütleri işin peşini bırakmadı ve adil yargılama hakkı ihlal edildiği gerekçesiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurdular. Yazar Yüksel Sarı yeni romanı Cennetin Kanı cinayeti bir kez daha gündeme getirdi.

Aysin ve Ali Ulvi Büyüknohutçu çifti başta olmak üzere çevre direnişinde katledilenlere ithaf edilen roman Cennetin Kanı, Erdal Hoca ve Sevim’in televizyonda izledikleri bir haber üzerine şehir hayatını bırakıp sakin ve huzur dolu bir yaşam için yaylaya yerleşmelerinin ardından zamanla çetin bir doğa savaşçısına dönüşmelerini anlatan bir eser.

Opal Kitap tarafından Aralık ayında yayımlanan eserde Bey Dağları’na, Kızlar Sivrisi’nden Toylak Karlığı’na, Alacadağ’dan tüm Teke Yarımadası’na yayılan soluksuz bir mücadele işlenmekte; bölgenin gündelik hayatı, kültürel yapısı ve insanın doğayla kurduğu bağ, zengin tasvirler ve usta bir sadelikle okura sunulmaktadır.

Yazar Yüksel Sarı bu romanında, vahşice doğayı katledenlerin engel tanımazlığı karşısında köylüleri mücadeleye sevk eden bir aydının ve çaresizliğin konforuna alışan bir insanın psikolojisini işleyerek toplumdaki ayrışmaya ayna tutmak istediğini anlatıyor.

Sarı romanıyla ilgili, “Cennetin Kanı her satırı ile hayatın içinden, karakterleriyle tanıdık, sarsıcı sonuyla ülke gerçeklerinin romanıdır. Vahşice akıtılan kan; doğanın, tüm güzelliklerimizin, hepimizin kanıdır” diyor. Sarı ayrıca kitabın gelirinin çevre mücadelesine bağışlanacağının da altını çiziyor.

NE OLMUŞTU?

Antalya’nın Finike ilçesinde dağ evinde yaşayan Ali Ulvi ve eşi Aysin Büyüknohutçu, 9 Mayıs 2017’de evlerinde uğradıkları silahlı saldırıda yaşamını yitirdi. Sedir ve kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormandaki mermer ocaklarına karşı verdikleri mücadeleyle tanınan çiftin cinayet şüphelisi Ali Yamuç, Elmalı Cezaevi’ne gönderildi. Alanya L Tipi Cezaevi’ne nakledilen Yamuç, 20 Eylül 2017’de intihar etti. Çiftin 3 kızından Emine Büyüknohutçu, Finike Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurarak, cinayette azmettirici olduğuna dair soruşturmanın derinleştirilmesini talep etti. Savcılık reddetti. Ailenin savcılık kararına itirazını bu kez mahkeme reddedince dosya Anayasa Mahkemesi’ne taşındı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir