Luxshare’in iPhone üretimindeki 300 milyon dolarlık anlaşması

Apple’ın Çin’deki önemli ortaklarından biri olan Luxshare Precision Industry Co, Tayvan merkezli Pegatron Corp tarafından işletilen bir iPhone montaj tesisinde büyük bir hisse satın alıyor. Bu 300 milyon dolarlık anlaşma, Luxshare’i elektronik imalat sektöründe daha güçlü bir oyuncu haline getiriyor.

Bu anlaşma, Luxshare’in Pegatron’un Çin’in Jiangsu eyaletinde, ülkenin en zengin bölgelerinden birinde bulunan Kunshan biriminde %62,5 hisse almasını içeriyor. Taipei merkezli Pegatron, Kunshan kampüsünde ve Şanghay’daki bir başka tesiste iPhone montajı yapmasıyla tanınıyor. Bu stratejik satın alma, Luxshare’e Apple’ın birincil imalat ortağı ve dünyanın en büyük elektronik sözleşmeli üreticisi olan Foxconn Technology Group ile rekabette daha güçlü bir konum sağlıyor.

Foxconn, resmi adıyla Hon Hai Precision Industry, tüm iPhone’ların yaklaşık %70’ini, özellikle Henan eyaletindeki Zhengzhou tesisinde üretiyor. Ancak, Luxshare’in Apple tedarik zinciri içindeki artan varlığı göz ardı edilemez. Luxshare-ICT olarak da bilinen şirket, iPhone’lar, iPod’lar, Apple Watch’lar ve Vision Pro karışık gerçeklik başlığı dahil olmak üzere çeşitli Apple ürünlerini üretiyor.

Luxshare’in iPhone üretimindeki 300 milyon dolarlık anlaşması

Apple’ın CEO’su Tim Cook, yakın zamanda bir Luxshare fabrikasını ziyaret ederek, özellikle karbon emisyonlarını azaltma konusunda Apple’ın çevresel girişimlerini destekleme çabalarını övdü. Apple’ın Luxshare gibi Çinli tedarikçilerle bağlarını güçlendirmesi, üretim tabanını çeşitlendirme stratejisini ve karmaşık jeopolitik manzarada yolunu bulma çabasını vurguluyor.

Luxshare hisseleri, anlaşmanın duyurulmasının ardından önemli bir artış gösterirken, Pegatron’un hisseleri düşüş yaşadı. Aynı zamanda, Apple üretim stratejisinde sutil ayarlamalar yaparak, Washington ve Pekin arasındaki artan gerginlikler ışığında Tayvanlı üreticilere olan bağımlılığını azaltıyor. Şirket, Foxconn ve Pegatron’un yardımıyla Hindistan’daki üretim ayak izini de genişletiyor. Yakın gelecekte şirket için ilginç (ve belirleyici) zamanlar olacak gibi görünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir