İddia: İsrail, Gazze’deki Filistinlileri Ruanda ve Çad’a göndermeyi planlıyor

İsrail’in abluka altındaki Gazze Şeridi’ne havadan ve karadan düzenlediği saldırılar 92’nci gününde devam ediyor. İsrail ordusunun gece geç saatlerde bölgenin orta ve güney kesimlerindeki kentlere düzenlediği saldırılarda en az 15 Filistinli hayatını kaybetti.

Filistin haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail uçakları, Gazze’nin orta kesimindeki Deyr El Belah ile güneydeki Han Yunus kentinin doğusunda yer alan El Menara Mahallesi’nde sivillerin yaşadığı iki eve saldırı düzenledi. Saldırılarda çoğu çocuk en az 15 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı. Deyr El Belah’taki Aksa Şehitleri Hastanesi’nden kaynaklar, dün gün boyunca hastaneye 35 ölü ve 60’ı aşkın yaralı getirildiğini aktardı.

EURO-MED: GAZZE NÜFUSUNUN YÜZDE 4’Ü ÖLÜ, YARALI YA DA KAYIP

Cenevre merkezli Avrupa-Akdeniz İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (Euro-Med) verilerine göre ise İsrail’in 7 Ekim 2023’ten bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nin toplam nüfusunun yaklaşık yüzde 4’ü, yani 90 binden fazla insan ölü, yaralı ya da kayıp. Buna göre, İsrail’in son üç ayda aralıksız sürdürdüğü hava, kara ve deniz saldırıları, Gazze Şeridi’ndeki tesislerin ve altyapının yaklaşık yüzde 70’ini yok etti.

Euro-Med’in verilerine göre, İsrail saldırılarında, 4 Ocak itibarıyla 28 bin 201’i sivil olmak üzere 30 bin 676 Filistinli yaşamını yitirdi. Ölenlerden 12 bin 40’ı çocuk, 6 bin 103’ü kadın, 241’i sağlık çalışanı ve 105’i ise gazeteci olarak kayıtlara girdi. Filistin Sağlık Bakanlığı tarafından sağlanan istatistiklere ilave olarak Euro-Med’in paylaştığı rakamlar, İsrail saldırılarının ardından enkaz altında kalan veya 14 günden fazla süredir haber alınamayan ve bu yüzden hayatta kalma umudu olmayan kişileri de içerdi.

Yaklaşık 1,9 milyon Filistinli, güvenli barınak eksikliği nedeniyle yerinden oldu, bölgede 67 bin 946 konut tamamen yıkıldı ve 179 bin 750 konut kısmen hasar gördü. İsrail’in saldırılarında hedef aldığı tesisler arasında 318 okul, 1612 sanayi tesisi, 23 hastane, 57 klinik ve 89 ambulans dahil 169 sağlık tesisi, 201 cami, 3 kilise ve 169 basın ofisi bulunuyor.

İSRAİL BASININDAN ‘RUANDA VE ÇAD’ İDDİASI

Öte yandan, Kongo’nun dün benzer bir iddiayı reddetmesinin ardından, İsrail basınına yansıyan haberlerde, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana saldırılarını sürdürdüğü Gazze Şeridi’nde yaşayan Filistinlileri, Ruanda ve Çad’a göndermek üzere görüşmeler yaptığı belirtildi.

Zman Yisrael adlı haber sitesinin haberinde, İsrailli yetkililerin Ruanda ve Çad ile kurduğu temaslarda ‘temel anlaşmaya varıldığı’ iddia edildi. İsrail Dışişleri Bakanlığı ve İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad tarafından Ruanda ve Çad ile görüşmelerin başlatıldığı, diğer ülkelerin Gazze’den göç ettirilecek Filistinlileri kabul etmek istemediği kaydedildi.

Haberde, adı açıklanmayan İsrailli bir yetkili, “Bu görüşmeleri artırmalıyız, ancak dünyanın tepkileri konusunda dikkati olmalıyız ve bunun bir gönüllü göç değil transfer olarak değerlendirileceğinden çekiniyoruz. Bu nedenle hukuki danışmayla birlikte çalışıyoruz” dedi. Gazze’yi terk etmek isteyen ailelere ‘cömert bir maddi yardım’ verilmesi, aynı şekilde Filistinlileri kabul eden ülkelere de ‘askeri yardım dahil kapsamlı yardımın’ planlandığı aktarıldı.

REHİNELERİN AİLELERİ ‘MÜZAKERELER BAŞLASIN’ TALEBİYLE KATAR’DA

Gazze’deki rehinelerin aileleri ise İsrail ile Hamas arasında yeni bir rehine takası mutabakatının yolunu açacak müzakerelerin başlatılması talebiyle ilk kez Katar’a gitti.

İsrail’de yayın yapan Channel 12’nin haberine göre, Gazze’de tutulan 6 rehinenin ailesi, Katar’da ABD’nin Katar Büyükelçisi Timmy Davis, Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdurrahman Al Sani ile görüşecek. Ordu Sözcüsü Daniel Hagari, dün, Gazze Şeridi’nde Hamas’ın elinde halen 136 İsrailli esir bulunduğunu duyurmuştu.

Hamas’ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, İsrail’e 7 Ekim 2023’te ‘Aksa Tufanı’ isimli kapsamlı saldırı düzenlerken, çok sayıda İsrailli de rehin alınmıştı. Gazze’deki çatışmalara 24 Kasım 2023’te 4 günlüğüne verilen ve daha sonra 3 gün uzatılan insani arada 81 İsrailli rehine ve 240 Filistinli tutuklu karşılıklı serbest bırakılmıştı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir