Fransa’da sigara yasağı genişliyor! Plajlarda ve ormanlarda içilemeyecek

AA

Sigara, küresel tehditlerin başında geliyor.

Kitlesel kullanımı bakımından en tehlikeli alışkanlıkların başında gelen sigaraya karşı savaşta yasaklar en önemli engellerden biri.

Bu kapsamda Fransa’da önemli bir adım daha atılıyor.

Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde, Bakan Rousseau’nun 2023-2027 Yeni Ulusal Tütün Kontrol Programı’nı tanıttığı yazılı açıklaması yayınlandı.

Rousseau, Fransa’da her yıl ortalama 75 bin kişinin kullanımına bağlı hayatını kaybettiğine dikkati çekerek, bunun günde yaklaşık 200 can kaybına tekabül ettiğini vurguladı.

Sigara fiyatları artırılacak

Sigaranın, ülkedeki ilk ölüm nedeni olduğuna işaret eden Rousseau, 2023-2027 Yeni Ulusal Tütün Kontrol Programı kapsamında sigara paketinin fiyatını kademeli olarak artıracaklarını duyurdu. Böylelikle sigara paketinin ücreti, 2025’te 12 euroya, 2027’de ise 13 euroya çıkacak.

Sigara yasağının geleceği yerler

Rousseau, program kapsamında, plajlarda, kamuya açık bahçelerde, okul gibi bazı kamu alanlarının çevresinde ve ormanlarda sigara kullanımının yasaklanacağını ifade etti.

Programla kamu alanlarında sigara kullanımının gerilemesini hedeflediklerini belirten Rousseau, atılan adımlarla özellikle sigara tüketmeyen gençlerin, daha az sigara dumanına maruz kalacağının altını çizdi.

Tek kullanımlık sigaraları da yasaklayacaklarını kaydeden Rousseau, sigarayı bırakmak isteyenlerin daha fazla destekleneceğini bildirdi.

Haber Kaynağı: Anadolu Ajansı (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir