Apple Macbook Pro Modellerinde Dokunmatik OLED Ekrana Geçiş Yapmaya Hazırlanıyor

Apple, iPad ve MacBook Pro modellerinde OLED ekran teknolojisine geçiş yapmayı planlıyor. Bu değişiklikle birlikte MacBook Pro’lar dokunmatik ekran özelliğine kavuşacak. OLED teknolojisinin kullanımı, bu cihazlarda daha canlı ve keskin görüntüler sunacak. Detaylar içerikte. ?

Kaynak: 1

Apple, gelecek yılın ilk yarısında 11 ve 13 inçlik iPad modellerini OLED ekranlarla güncellemeyi planlıyor.

Bu yeni modeller şirketin ilk OLED ekranlı iPad’leri olacak ve güncellenmiş bir kasa tasarımına sahip olacaklar.

Ayrıca Apple, mevcut MacBook Pro’larda da kullandığı mini LED ekranları daha iyi renk üretimi ve kontrast değerleri sunan OLED ekranlarla değiştirmeyi düşünüyor.

Sızdırılan bilgilere göre Apple, 2026’da MacBook Pro modellerine ilk kez dokunmatik ekran teknolojisini de sunmayı planlıyor ve bu teknolojinin sonraki yıllarda MacBook Air serisine de eklenmesi bekleniyor.

Bu değişiklik gerçekleşirse macOS arayüzünde büyük değişiklikler yapılması gerekecek çünkü mevcut arayüz elemanları dokunmatik kullanım için yeterince büyük değil.

Ekranlar, Samsung ve LG tarafından sırasıyla “Y-OCTA” ve “Touch On Encapsulation” teknolojileri kullanılarak üretilecek.

Bu teknolojiler, dokunmatik katmanın doğrudan panele entegre edilmesini sağlayarak daha ince ve maliyeti düşük panellerin üretimine olanak tanıyacak.

2026-2027 civarında beklenen bu değişiklikler iPad ve MacBook’lar arasındaki ayrımı daha da azaltacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir