Sina Koloğlu: Türk Mata Hari’nin hayatı dizi oluyor; kara kaküllü kız

Sina Koloğlu, 14 yaşında Almanya’ya yerleşen ve Almanların Paris’i işgali dahil, birçok bilgiyi Türikye’nin Viyana Konsolosu’na ulaştıran Emine Adalet Pee‘nin hayatının dizi olacağını duyurdu.

Sina Koloğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

“Buluğ çağında sahneyle tanıştı. Amcası bir Alman kadın ile evliydi. Alman kadının erkek kardeşi Henry Pee İstanbul’a gelince Emine’ye aşık oldu. Evlenip Almanya’ya gittiler’ diye yazıyordu. Emine, Pee soyadını almıştı. Dansı ile hayran bırakıyordu. Berlin’de Hitler’in karşısında da dans etmişti. Birçok Alman subay ile tanıştı. Almanların Paris’i işgali dahil, birçok bilgiyi Türikye’nin Viyana Konsolosu’na ulaştırdı. İşte ‘Türk Matahari Emine Adalet Pee’nin gerçek hayatı şimdi dizi oluyor.

Yaratıcı yapımcılığını Mine Şengöz’ün yaptığı, Şaziye Karlıklı’nın aynı adlı biyografik eserinden uyarlanan, öykü ve taratmanı Mine Şengöz, Zehra Çelenk, Erdinç Ulutaş tarafından yazılan projenin senaristliğini Zehra Çelenk yapıyor. Üç sezon olarak tasarlanan projenin birinci sezon çalışmaları, tamamlanmak üzere. Konya’da Atatürk’ün karşısında zeybek oynamış, Kahire’de Ümmü Gülsüm ile sahneye çıkmış, dünyayı kendine hayran bırakan Türk kadını Emine Adalet Pee’nin hikâyesinin danışmanı, Tuğrul Eryılmaz. Dizi dijital platformda yer alacak. Benim tahminim bu Netflix olur.

(Kaynak: Soner Yalçın’ın ‘Siz Kimi Kandırıyorsunuz’ kitabından)”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir