Fatih Portakal’dan Yılmaz Büyükerşen’e: Yetmedi mi gerçekten

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, bir dönem daha belediye başkanlığı için belediye başkan aday adaylığı başvurularını yaptı.

Sözcü TV spikeri Fatih Portakal ise Büyükerşen’in bu kararını eleştiren bir açıklama yaptı.

Portakal, “Hocam yetmedi mi gerçekten. Profesörsünüz, Eskişehir’e seviye atlattınız ama başkaları gelsin. Gençler gelsin. Heyecanı olan, enerjisi olan insanlar gelsin. Keşke bıraksanız da gitseniz” dedi.

KAZANIRSA 6. DÖNEMİNE GİRECEK

18 Nisan 1999 seçimlerinde DSP’den Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı olan ve oyların yüzde 44’ünü alan Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 28 Mart 2004 yerel seçimlerinde ise oyların yüzde 45’ini alarak başkanlığa seçilmişti.

Yerel seçimler 31 Mart 2024’te gerçekleşecek.

YILMAZ BÜYÜKERŞEN KİMDİR

Eskişehir Atatürk Lisesinde okudu. Hukuk ve Mimarlık okudu buna rağmen ailesinin maddi sıkıntıları nedeniyle[2] iki fakülteyi de bitirmeden ayrıldı. 1962’de Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinin ilk mezunları arasında yer aldı. 1966 yılında doktorasını tamamladı. 1968 yılında doçent, 1973 yılında profesör oldu.

1999 yerel seçimlerinde DSP’den aday olan Prof. Büyükerşen, oyların %44’ünü alarak Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. 2004 yerel seçimlerinde, oylarını %45’e çıkararak aynı göreve tekrar seçildi. 2009 yerel seçimlerinde %50 üzeri oy ile yeniden büyükşehir belediye başkanı seçildi. 27 Ocak 2011’de, istifa etmesini isteyen DSP yönetiminin talebine uyarak bu partiden istifa etti.

27 Şubat 2011’de CHP’ye geçti. 2014 yerel seçimlerinde CHP’den 4.kez belediye başkanı seçildi. 2019 seçimlerinde CHP’nin ve Millet İttifakının adayı olarak 5.kez büyükşehir belediye başkanı seçildi. DİSK önderliğinde gerçekleşen “Solda Birlik” toplantılarında ve diğer sol senaryolarında adı sık sık geçen Prof. Büyükerşen, 2004 yılında DSP eski Genel Başkanı Bülent Ecevit tarafından yapılan genel başkanlık teklifini geri çevirdi. 2014 Türkiye cumhurbaşkanlığı seçiminde de Cumhurbaşkanı adaylığı için ismi geçmiştir.

Fakat bu teklifi de geri çevirmiştir. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen; evli, iki çocuk ve iki torun sahibidir. Ayhan Şahenk Vakfında yönetim kurulu üyesi olan Prof. Büyükerşen, aynı zamanda Kanal D’nin kurucularındandır.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir