Ekşi Sözlük’e akıl verelim… 7 kez daha değiştireceksiniz

Türkiye’de erişime engellenen web sitelerini, haber ve sosyal medya içeriklerini takip eden ve İnternet sansürünü raporlayan İFÖD, Ekşi Sözlük’ün erişime engellendiğini açıkladı.

Ekşi Sözlük’e yapılan erişim engelini akla 2020 yılının Mart ayında kapatılan Odatv’yi getirdi. Kapatılma, engellenmede hayli tecrübeli olan Odatv son 35 aydır bu konuda yapılabilecek hukuki ve teknik birçok konuyu öğrenmek zorunda kaldı ve haber yapma özgürlüğünü korudu.

3 ay önce erişime engellenen Ekşi Sözlük’ün yeni kullandığı alan adı da 14 Mayıs seçiminden 1 gün önce erişime engellendi. Odatv bu engellemeyi tam 7 kez yaşadı. Habercilik alanında gösterdiği başarıyı Odatv hukuk ve teknik platformlarda verdiği mücadele ile perçinledi.

7 KEZ DEĞİŞTİK

2020’de tek bir haber nedeni ile engellenmemizin ardından haberlerimizi Odatv.com.tr’den Odatv.net’e taşıdık ve yayınlarımıza devam ettik. Ama engellenmeler de devam etti. Odatv2.com olduk, Odatv.co olduk… Ardından Odatv.biz Odatv3.com Odatv1 ODATV.net odatv2 olarak ısrarla haberlerimize devam ettik.

PEKİ ODATV NASIL BİR YOL İZLEDİ

BTK, Odatv’yi 2020 yılının Mart ayında tek bir haber nedeni ile kapattı. 35 aydır verdiğimiz mücadeleyi adım adım anlatalım…

ANAYASA MAHKEMESİ AYAĞI: DOSYA 3 YILDIR BEKLLİYOR

Dosya 3 Nisan 2020 tarihinden itibaren bugüne kadar Anayasa Mahkemesi’ndedir. Sonuç olarak teknik alt yapısı gereği bir habere erişimin engelleme kararı verildiğinde bu kararın haber bazında uygulanabildiği açıktır. Buna rağmen kanundaki ‘erişim engellenmesi yöntemiyle ihlalin engellenemeyeceğine kanaat getirilmesi halinde, tüm yayına erişimin engellenmesine de karar verilebilir” hükmü uygulanmıştır. Bu hüküm hukuka ve adalete aykırıdır. En kısa zamanda adaletin sağlanması gerekir.”

YASA VAR AMA YİNE DE KAPALIYIZ

Odatv 2020 yılının Mart ayında kapatıldı. Yasanın çıkmasına rağmen ise Odatv 35 aydır hala kapalı… BTK, Odatv’yi 2020 yılının Mart ayında kapattı. Üzerinden 35 ay geçti. Odatv, yapılan tek bir haber nedeniyle hala kapalı.

YASALAŞTI, YİNE AÇILAMADIK

Meclis’te “Basın Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” olarak görüşülen yasa artık yasalaştı.

Yasanın maddelerinden biri şu şekilde:

“MİT’in görev ve faaliyetleriyle ilişkili yayınların internet ortamında yapılması halinde içeriğin çıkarılmasına ve/veya erişimin engellenmesine karar verilecek.”

Fakat yasanın çıkmasına rağmen Odatv 35 aydır kapalı.

Peki neden bunları yaşadık…

TEK BİR HABER NEDENİ İLE KAPALIYIZ

Odatv’ye yönelik yasaklama kararları 2020 yılının Mart ayında başladı.

Konu: MİT mensubunun cenaze töreni…

Odatv, şehit olan MİT mensubunun adını sansürleyerek yayımladı.

Haber üzerine Odatv.com kapatıldı ve yöneticileri cezaevine atıldı.

Haber erişime engellenmedi veya içerik çıkarılmadı. Odatv.com tamamen kapatıldı.

Yeni yasaya rağmen Odatv hâlâ açılmadı.

Odatv avukatları Nisan 2020 yılında Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaptı.

1090 gündür kapalı olan Odatv’nin dosyasını Anayasa Mahkemesi 35 aydır sonuçlandıramadı.

EKŞİ SÖZLÜK’E İLİŞKİN İFÖD AÇIKLAMASI

2008’den beri Türkiye’de erişime engellenen web sitelerini, haber ve sosyal medya içeriklerini takip eden ve internet sansürünü raporlayan İfade Özgürlüğü Derneği (İFÖD), Ekşi Sözlük’ün yeni alan adının engellendiğini duyurdu.

Açıklamada, “Ekşi Sözlük’ün yeni kullandığı alan adı, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle, Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 13 Mayıs 2023 tarihli ve 2023/4391 sayılı kararıyla erişime engellendi” denildi.

İFÖD açıklamasında şu ifadelere yer verildi:
“Ekşi Sözlük (eksisozluk2023.com), millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle, Ankara 6. Sulh Ceza Hakimliğinin 13 Mayıs 2023 tarihli ve 2023/4391 sayılı kararıyla erişime engellendi.
Ekşi Sözlük’ün eksisozluk.com alan adı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun 21 Şubat 2023 tarih ve 490.05.01.2023.-100029 sayılı kararıyla erişime engellenmişti ve BTK tarafından uygulanan erişim engeli, millî güvenlik ve kamu düzeninin korunması gerekçesiyle, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 22 Şubat 2023 tarihli ve 2023/1532 sayılı kararıyla onaylanmıştı. Yapılan itiraz sonrasında Ekşi Sözlük’ün engeli, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliğinin 02 Mart 2023 tarihli ve 2023/1532 sayılı ek kararıyla kaldırılmıştı. Erişim engeli kaldırma kararına yapılan itiraz sonrasında, Ankara 5. Sulh Ceza Hakimliğinin 2 Mart 2023 tarihli ve 2023/2003 sayılı kararıyla tekrar erişime engellenmişti.”
Ekşi Sözlük’ten yapılan açıklamada ise kendilerine erişim engeli kararının henüz tebliğ edilmediği bildirildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir